Lista aktualności Lista aktualności

W szerokim gronie

Niedopałki papierosa, szklaną butelkę wywołującą pożar możemy włożyć między bajki, z tego powodu nie powstawały i nie powstają pożary lasu

Nie ma tygodnia, aby jednostki Straży Pożarnych nie wyjeżdżały do pożarów lasu wybuchających regularnie w różnych miejscach naszego Nadleśnictwa. Analizy przyczyn pożarów wskazują jednoznacznie - 94% podpaleń powodują ludzie, a z tego aż w 75% w sposób umyślny.

Zastanawiamy się, czym kierują się podpalacze. Te problemy oraz pozostałe aspekty ochrony naszych lasów zainspirowały nas do omówienia tej sytuacji na szerszym forum. W gronie strażaków, policjantów i włodarzy naszych miast, 16 października spotkaliśmy się w siedzibie Nadleśnictwa Szubin. Nasz cel to wspólna dyskusja o całości szkodnictwa na terenach lasów i powiatu nakielskiego.  Poruszane tematy wywołały dyskusję na szeroką skalę. A jest o czym rozmawiać. Na poziomie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w tym roku, było aż 226 pożarów, z których każdy niesie za sobą ogromne zagrożenie nie tylko dla lasu, dla otaczającej nas przyrody, ale również dla pobliskich siedzib ludzkich, wsi i miast. W naszym Nadleśnictwie wybuchło ich aż 30, z czego 18 to pożary lasów państwowych. Straty spowodowane pożarami, to na poziomie Dyrekcji ponad 538 000 zł z czego na terenie naszego Nadleśnictwa aż 240 668  zł.

Nie obyło się również bez podziękowań dla strażaków za ich poświęcenie i zaangażowanie w ratowaniu naszych lasów oraz policjantom za ich ciężką, operacyjną pracę, skutkującą ujawnieniem od 2008 roku aż 11 podpalaczy lasów. Tylko współpraca leśników, strażaków i  policjantów,  zrozumienie i wzrost świadomości całego społeczeństwa naszej małej, lokalnej ojczyzny, mogą przyczynić się do zmniejszenia tego rodzaju zagrożeń.

Dla nas, leśników, to okazja do omówienia wszystkich zagrożeń na terenach leśnych, powstałych po nawałnicy z sierpnia 2017 roku oraz odpowiedzi na wiele zadawanych pytań, dotyczących weryfikacji działań na terenach poklęskowych.