Asset Publisher Asset Publisher

Potencjalne zagrożenia występujące w lesie

Wybierając się do lasu, zwróćmy uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa, jakie mogą Nas spotkać w lesie

 

  1. Drzewa żywe i martwe są elementem tworzącym strukturę lasu. Niezależnie od warunków atmosferycznych  mogą spadać z nich gałęzie, szyszki, igliwie a w okresie zimowym śnieg. Gdy pojawia się silny wiatr lub obfite opady deszczu ryzyko wymienionych zagrożeń wzrasta. Poza spadającymi gałęziami może również dojść do przewrócenia lub złamania drzewa.                                                
  2. Nierówny teren utrudnia wędrówki przez ostępy leśne. Poruszając się po nim napotkamy wystające korzenie, pnie po ściętych drzewach, gałęzie, szyszki, igliwie. Ukształtowanie terenu, może  wymusić wydatkowanie znacznego wysiłku podczas podchodzenia pod strome pagórki i wzniesienia. W lasach możemy napotkać cieki wodne lub wyschnięte rowy wydłużające Naszą wycieczkę po lesie.                      
  3. Drogi leśne mają znaczenie nie tylko w celach rekreacyjnych,  poruszają się po nich również pojazdy wykonujące prace leśne: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Na wyznaczonych szlakach konnych spotkamy osoby uprawiające jazdę konną. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń, koleiny i dziury.        
  4. Prace leśne wiążą się z okresowym zakazem wstępu do lasu, wówczas oznaczane są właściwymi tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja dłużej trwających prac jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach. Respektując zakaz wstępu dbasz o bezpieczeństwo swoje i osób wykonujących prace leśne.                           
  5. Polowania indywidualne i zbiorowe służą regulacji liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.     
  6. Dzikie zwierzęta, podczas spotkania z nimi miej na uwadze, że mogą być niebezpieczne oraz przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.                                                                                                               
  7. Zmienna pogoda-(burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodują ryzyko złamania konarów lub całych drzew.
  8. Rośliny i grzyby – część z nich które może być trująca lub wywołać poparzenia.                                                                                 
  9. Wnyki i sidła- pozostawiają je kłusownicy. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.                                                      
  10. Pożary- wchodząc do lasu miej świadomość, że podczas upalnych i bezdeszczowych okresów wzrasta ryzyko pożaru.

 

 

Zasady bezpiecznego przebywania w lesie

  1. Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, w większości są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
  2. Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
  3. By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpiecz się w stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
  4. Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, pobierz mapą terenu do użytku offline. Przydatna może być aplikacja „mBDL”., Zawsze zabieraj naładowany telefon. Zanim wyruszysz na wycieczkę do lasu sprawdź prognozę pogody. Jeśli przewiduje się wystąpienie gwałtownych zjawisk atmosferycznych, pozostań w domu.
  5. Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.

Nie rozpalaj ognia, a jeśli jesteś świadkiem pożaru zaalarmuj odpowiednie służby.