Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Poznaj stałe punkty edukacji leśnej - szkoły pod chmurką - zielone klasy.

Poznaj stałe punkty edukacji leśnej

Najatrakcyjniejszym miejscem i środkiem dydaktycznym  na prowadzenie edukacji leśnej jest las. Jeśli więc to tylko możliwe, pogadankę na tematy leśne realizujemy na ścieżkach edukacyjnych.

 W Nadleśnictwie Szubin istnieją 3 ścieżki edukacyjne oraz obiekt edukacyjny Kunia Łączka:

-Ścieżka edukacyjna "Dziewicza Góra" przy siedzibie Nadleśnictwa, ( czasowo niedostępna)

- Ścieżka edukacyjna "Zielonowo" w leśnictwie Kowalewo

- "Leśny Kącik Edukacyjny" w leśnictwie Nakło ( czasowo niedostępny)

Każde z tych miejsc wyposażone jest w tablice edukacyjne, dzięki temu nawet bez przewodnika każdy odwiedzający może zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami leśnymi.

 

 
 
Ścieżka edukacyjna "Dziewicza Góra"
 

Ma kształt pętli mającej swój początek  przy siedzibie Nadleśnictwa.

Długość całej trasy to 1,6  km, istnieją jednak liczne skróty pozwalające na zredukowanie długości ścieżki i zatopienie się w informacjach zamieszczonych na tablicach edukacyjnych. Na trasie znajdziecie przystanki z opisem różnych zagadnień z zakresu gospodarki leśnej, ochrony przyrody i środowiska leśnego.

Przy ścieżce ustawione są ławki oraz w malowniczym miejscu postawiono punkt widokowy na panoramę Szubina.

Grupy odbywające zajęcia edukacyjne mogą, po uprzednim ustaleniu terminu zwiedzać  ścieżkę z przewodnikiem(tel. 0-52 391-03-10)lub zapoznać się z tym miejscem indywidualnie.

 
 
Ścieżka edukacyjna „Zielonowo"
 

Ścieżka zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Kowalewo. Trasa nie jest trudna do przebycia, więc można ją zwiedzać indywidualnie bądź w większych grupach z przewodnikiem po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty w Nadleśnictwie.

 Na terenie ścieżki zlokalizowano 17 tablic tematycznych z zakresu gospodarki leśnej. Długość ścieżki wynosi 800 m, czas potrzebny na przejście mieści się w granicach jednej godziny.

Ścieżka edukacyjna w Zielonowie wyposażona jest w wiatę leśną idealną do organizowania imprez plenerowych oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych. Odwiedzający mają do dyspozycji miejsce na gry i zabawy terenowe. Gdy nadejdzie czas posiłku można przygotować w kamiennym kręgu ognisko i upiec kiełbaski.

 
 
"Leśny Kącik Edukacyjny"

Położony jest  na terenie leśnictwa Nakło, w miejscu po dawnej żwirowni. Kącik wyposażony jest w 17 tablic przybliżających pracę leśnika.. Znajdziecie tu  informacje w jaki sposób hoduje się las, jak chroni się go przed szkodami oraz w jaki sposób  łagodzi skutki klęsk żywiołowych i działalności człowieka.

Grupy odbywające zajęcia edukacyjne mogą, po uprzednim ustaleniu terminu (tel. 0-52 384-14-06) zwiedzać  ścieżkę z przewodnikiem, pozostałe osoby indywidualnie.

Kunia Łączka- obiekt edukacyjny przy Nadleśnictwie

W tym miejscu dowiemy się jak wygląda ochrona przyrody w lasach, w jaki sposób wykrywane są pożary lasu, jakie gatunki zwierząt i roślin chronionych spotkamy w okolicy lub dlaczego praca leśnika zależna jest od pór roku.