Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga! Niebezpiecznie sucho w lasach - duże zagrożenie pożarowe!

W LASACH WZRASTA ZAGROŻENIE POŻAROWE, BĄDŹMY CZUJNI - CHROŃMY LASY PRZED POŻARAMI!

Niebezpiecznie sucho w lasach! Nadal jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w niemal wszystkich lasach.

Gdy wzrasta temperatura powietrza i wzmaga się wiatr, wzrasta zagrożenie pożarowe. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zakazie używania w lesie otwartego ognia. Wietrzna i słoneczna aura w ciągu dnia, a także nagromadzenie przesuszonego materiału roślinnego po zimie sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Każdego roku płonie wiele leśnych obszarów. W płomieniach i dymie giną ludzie i zwierzęta. Pożary lasów to najpoważniejsze niebezpieczeństwo zagrażające lasom - z którego konsekwencjami zawsze walczą leśnicy, strażacy, policjanci i służby ochrony środowiska.

Podczas pożarów zniszczeniu ulegają setki, tysiące, różnych biocenoz, których odbudowa trwa wiele lat!

W związku z panującymi od początku roku warunkami pogodowymi wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach i tworzą się bardzo niekorzystne warunki pogody pożarowej, dlatego leśnicy proszą o ostrożność i przestrzeganie przepisów.

Korzystajmy z lasu odpowiedzialnie!

Co robią leśnicy aby zmniejszyć niebezpieczeństwo pożaru?

Codziennie o godzinie 9.00 i 13.00 na terenie całego kraju w Lasach Państwowych dokonuje się pomiaru wilgotności ściółki leśnej i wilgotności względnej powietrza. Między innymi na podstawie tych danych określamy tzw. Stopień Zagrożenia Pożarowego Lasu (SZPL) dla każdej strefy prognostycznej (60 stref jest na terenie Lasów Państwowych). Od kilku dni notujemy 3 SZPL (czyli duże zagrożenie pożarowe) we wszystkich strefach prognostycznych na terenie toruńskiej dyrekcji. Wilgotność ściółki spadła poniżej 12%.

Wyniki tych pomiarów można codziennie sprawdzić na stronie

 http://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=64

Sprawdź zagrożenie pożarowe!!!

Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego [LINK]

W lipcu 2019 r. rozpoczęto publikację komunikatów o zagrożeniu pożarowym, przygotowanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa, w aplikacji mobilnej Ostrzegator.

Aplikacja Ostrzegator może być pobrana bezpłatnie z serwisów Google Play oraz iTunes, na stronie https://goo.gl/sASCqL. Użytkowanie aplikacji nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

W każdym nadleśnictwie uruchomiony jest Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny, gdzie dyżuruje specjalnie wyszkolona osoba. Punkt wyposażony jest w środki łączności radiowej, telefonicznej i mailowej. Mapa ochrony przeciwpożarowej oraz specjalny program komputerowy pomaga w namierzaniu pożarów - które bardzo szybko lokalizowane są przez leśników w terenie. Na podstawie danych z automatycznych stacji pomiaru pogody, wyliczany jest stopień zagrożenia pożarowego. Wszystkie te dane przekazywane są do jednej osoby – pełnomocnika nadleśniczego. To on, będąc na miejscu pożaru, podejmuje decyzję o podjęciu bezpośrednich działań ratowniczych oraz dysponowaniu sił i środków do momentu przybycia Straży Pożarnej. W przypadku pożarów trudnych do ugaszenia, istnieje możliwość wezwania samolotu gaśniczego. Lasy Państwowe utrzymują Leśną Bazę Lotniczą, gdzie stacjonują specjalnie do tego przystosowane samoloty gaśnicze i patrolowe. Do gaśniczych należy samolot - Dromader, który może zabrać jednorazowo do 1500 l wody. Zrzut takiej masy wody jest w stanie zgasić pożar lub znacznie go ograniczyć.