Lista aktualności Lista aktualności

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku

Od tego czasu święto to obchodzone jest w ponad 100 krajach.

Dzień ten ma przypominać, z jakimi problemami ekologicznymi boryka się nasza planeta oraz podjąć próbę ich rozwiązania. Tego dnia przypomnienie o głównych problemach ekologicznych oraz poszukiwanie ich rozwiązań staje się sprawą wspólną.

Środowisko to ogół elementów nieożywionych (biotop) i ożywionych (biocenoza), zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności.

Wspomniany biotop razem z biocenozą tworzy ekosystem. Jednym z takich ekosystemów, którym zajmują się leśnicy jest właśnie ekosystem leśny. Stanowi go zespół populacji roślin i zwierząt leśnych wraz z elementami przyrody nieożywionej, które stanowią środowisko abiotyczne danej wspólnoty życiowej.

I tak zajmując się tym ekosystemem na co dzień, leśnicy dbają właśnie o środowisko.

W lasach zarządzanych przez LP przyroda chroniona jest na wiele sposobów. Rezerwaty, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, ochrona gatunkowa – to niektóre z nich. Spośród wszystkich rezerwatów w Polsce, większość z nich, bo aż ponad 85%, zlokalizowana jest na gruntach w zarządzie LP.

W lasach znajdują się także liczne pomniki przyrody, obecnie jest ich około 11,5 tys.

Ponadto w lasach państwowych utworzono wiele stref ochronnych wokół chronionych gatunków, obecnie jest ich około 4 tys. Strefy te utworzono w celu ochrony ostoi ptaków, ssaków, gadów, owadów czy roślin.

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 715 gatunków roślin, 322 gatunków grzybów i porostów oraz 799 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie te wyginęły (reintrodukcja) lub są zagrożone wyginięciem (restytucja).

W Światowym Dniu Ochrony Środowiska warto przypomnieć, że lasy spełniają wiele ważnych funkcji dla społeczeństwa i środowiska naturalnego m.in.:

- kształtują jakość środowiska naturalnego,

- produkują życiodajny tlen,

- filtrują zanieczyszczone powietrze,

- chronią glebę przed erozją,

- wchłaniają dwutlenek węglą z atmosfery i w ten sposób powstrzymują groźbę ocieplenia klimatu,

- wyrównują gospodarkę wodną,

- zapewniają warunki egzystencjonalne dla roślin i zwierząt.

 

Światowy Dzień Ochrony Środowiska powinien trwać przez cały rok!