Lista aktualności Lista aktualności

SADZIMY LAS…

Choć za oknem ostatnio częściej widać opady śniegu niż promienie słońca, w Nadleśnictwie prace odnowieniowe idą pełna parą!

Jak co roku, gdy tylko nadejdą pierwsze cieplejsze dniu przystępujemy do akcji sadzenia lasu. Odnowienia to najważniejszy czas w każdym  nadleśnictwie, od tych prac zależy bowiem  przyszłe pokolenie lasu.  

Od połowy marca udało nam się przywrócić las na powierzchni ponad 140 ha. Plan wiosennych prac zakłada natomiast odnowienie na powierzchni 330ha. To spore wyzwanie! Tak duże powierzchnie wymagające odnowienia są konsekwencją nawałnicy jaka przeszła przez Nasze nadleśnictwo 11 sierpnia 2017r. I chodź straty w drzewostanie były ogromne, teraz staramy się by powstający na nowo las był jak najbardziej różnorodny, a tym samym bardziej odporny na chociażby zagrożenie ze strony szkodników owadzich. Oczywiście w Nadleśnictwie Szubin zawsze będzie królować sosna. Dzieje się tak dlatego, że większość gleb na jakich gospodarujemy jest bardzo uboga, więc nie uda się posadzić gatunków bardziej wymagających. Skład gatunkowy uprawy leśnej ma ścisły związek z żyznością i wilgotnością siedliska.

Mimo wszystko staramy się przebudowywać drzewostany sosnowe na mieszane, czyli ze znaczą domieszką dębu, buka czy jawora. Wszędzie gdzie się tylko da, wykorzystując nawet niewielkie mikrosiedliska, sadzimy gatunki liściaste. Dbamy również o to, by w lesie nie zabrakło, ważnych szczególnie dla ptaków i owadów gatunków owoco i miododajnych.

Dokładamy wielu starań, aby przyszłe pokolenia mogły się cieszyć z możliwości przebywania i odpoczywania w pięknych zróżnicowanych pod względem gatunkowym drzewostanach.