Lista aktualności Lista aktualności

Praca leśnika a media społecznościowe

Gospodarka leśna staje się coraz bardziej popularnym tematem. W dobie dostępności portali społecznościowych obserwujemy coraz więcej zapytań dotyczących prowadzenia gospodarki w lasach

Zapytania te nierzadko mają wydźwięk negatywny i dotyczą zarzutów wielkopowierzchniowej wycinki lasów na terenie Polski. W wielu naszych artykułach staramy się wyjaśniać m.in. jak gospodaruje się zasobami leśnymi, po co w ogóle prowadzi się cięcia, jaką technologią się to robi, a także poruszamy wiele innych leśnych wątków.

Temat samych cięć, etapów dorastania lasu już przedstawiliśmy. Wiele pisaliśmy też o sprzątaniu naszych lasów, również tych zaśmiecanych notorycznie.

Nasze publikacje mają na celu przybliżenie społeczeństwu codziennej pracy leśnika i wyjaśnienie pojawiających się co do niej zapytań. Jeśli jakiś wątek jest niezrozumiały bądź nie wyczerpuje poruszanego tematu prosimy o informację. Każda uwaga jest dla nas cenną wskazówką w wyjaśnianiu podejmowanych przez nas działań. Artykuły publikowane na stronie internetowej oraz facebooku Nadleśnictwa Szubin mają charakter edukacyjny, a nasza praca realizowana jest zgodnie z przepisami prawa i sztuką leśną. Dowodem tego jest stale zwiększająca się powierzchnia leśna naszego kraju, zwiększająca się bioróżnorodność i zróżnicowany skład gatunkowy naszych lasów. Te argumenty podważają często powtarzane, bazujące jedynie na negatywnych emocjach i populistycznych hasłach.

Lasy Państwowe zarządzają lasami w imieniu Skarbu Państwa jako jednostka samofinansująca się, a nie jednostka budżetowa. Do prowadzenia gospodarki leśnej nie dopłaca się ani złotówki z budżetu państwa. Lasy Państwowe wspierają natomiast budżet jako jeden z większych podatników w Polsce. Płacimy wszystkie obowiązujące podatki w tym miedzy innymi: podatek VAT, rolny, leśny, podatek od nieruchomości, PFRON oraz wartość 2% uzyskanego przychodu. W skali roku i całego kraju są to miliony złotych! Idąc „za ciosem” możemy wymienić wiele inwestycji realizowanych wspólnie z lokalnymi samorządami. Być może droga, którą codziennie jedziesz do pracy powstała również dzięki pieniądzom z Lasów Państwowych.

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie tematyką leśną. Jednocześnie zapraszamy do lektury publikowanych przez nas dalszych tematów, w których postaramy się przybliżyć kolejne elementy naszej pracy.