Lista aktualności Lista aktualności

Ogień - zagrożenie dla lasów

Ogień - jedno z największych dobrodziejstw człowieka, stało się zagrożeniem dla lasów

     Niszczy rośliny zielne i drzewiaste, zwierzęta oraz środowisko glebowe, próchnicę i mikroorganizmy. Najlepsza technika gaszenia pożarów nie jest w stanie przywrócić życia w zniszczonym przez ogień lesie. Widok spalonego lasu jest zawsze przygnębiający. Ale najbardziej przygnębiające jest to, że w warunkach naszego klimatu pożary lasów nie powstają samoistnie. Wywołuje je człowiek: celowo, czy też z braku wyobraźni i umiejętności przewidywania skutków. Przywrócenie życia w glebie i na jej powierzchni nie jest wcale łatwe. Jako Leśnicy podejmujemy wiele działań mających na celu zapobieganie pożarom, jak również zmniejszenie powierzchni pojedynczych zdarzeń. 
     W 2011 roku kompleksowo wyposażyliśmy 4 bazy sprzętu przeciwpożarowego. Dzięki dofinansowaniu ze strony NFOŚiGW udało się zakupić 60 tłumic, 90 szpadli, 16 radiotelefonów, 3 pługi lemieszowe, pług talerzowy oraz rozdrabniacz pozostałości pozrębowych i samochód patrolowo-gaśniczy wyposażony w moduł gaśniczy. 
W 2013 roku pozyskaliśmy dofinansowanie z ARiMR na modernizacje systemu monitoringu leśnego. Innowacyjność tej inwestycji polega na przeniesieniu obserwacji obszarów leśnych do Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego, co w znacznym stopniu skraca czas lokalizacji pożaru. Wieże przeciwpożarowe wyposażono w nowoczesne kamery o rozdzielczości HD, z obiektywem zoom o 20-krotnym zbliżeniu optycznym oraz 10-krotnym cyfrowym. PAD nadleśnictwa został wyposażony w 3 monitory HD, cyfrowe wyświetlacze kątów oraz pulpit sterujący. Przesył obrazu z poszczególnych wież odbywa się drogą cyfrową. 
     Dzięki zintegrowanemu systemowi wykrywania pożarów oraz doskonałej współpracy ze strażą pożarną udaje się szybko ugasić pożary. Najczęściej powierzchnia pożaru nie przekracza u nas 0,18 ha i są to  tzw. pożary ugaszone w zarodku. Odstępstwa od tej normy wywołują celowe podpalenia, często w godzinach nocnych, które utrudniają szybką lokalizację zdarzenia. Do takich przypadków doszło w 2005 roku w leśnictwie Ustronie. Spaleniu uległo wtedy 6 ha lasu. W 2012 roku w leśnictwie Studzienki powierzchnia pożaru wyniosła 5,5 ha. 
Istotnym czynnikiem skracającym czas dojazdu do pożaru są utrzymane w dobrym stanie drogi pożarowe.  W ciągu 6 ostatnich lat wyremontowaliśmy prawie 70 km dojazdów pożarowych. Oczywiście drogi te są remontowane pod kątem przejezdności wozów bojowych straży pożarnej, stąd zwraca się szczególną uwagę na zachowanie odpowiednich szerokości jezdni czy ilości mijanek. Do 2013 roku wydatki poniesione na ochronę przeciwpożarową dofinansowane były ze środków zewnętrznych. Niektóre nawet w 100%. Na późniejsze inwestycje otrzymaliśmy dofinansowanie z funduszu leśnego, a obecnie kontynuujemy przedsięwzięcia z własnego budżetu. 
     W tym roku zamierzamy również zmodernizować punkty czerpania wody. W planach mamy między innymi wymianę cystern pożarowych w Leśnictwach Kowalewo, Drogosław i Nakło oraz stworzenie punktu czerpania wody przy siedzibie Leśnictwa Grzeczna Panna. 
     Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie powstawaniu pożarów oraz zmniejszenie strat przyrodniczych i finansowych przy powstałych pożarach lasu.