Lista aktualności Lista aktualności

Na ratunek pszczołom!

"Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…“ — Karol Darwin

Leśnicy z Nadleśnictwa Szubin wzięli sobie te słowa do serca. Pomimo, że harmonogram prac jakie wykonujemy w lesie jest bardzo napięty, co związane jest w dużej mierze z odbudowaniem ekosystemu leśnego zniszczonego podczas nawałnicy jaka miała miejsce 11 sierpnia 2017r. nie zapominamy jak ważnym elementem dla przyrody są pszczoły. W tym roku posadziliśmy około 4 milionów drzew, teraz przyszła kolej na zwiększenie różnorodności biologicznej poprzez założenie łąki kwietnej.

Od lat niestety obserwowany jest niepokojący trend zmniejszania się populacji pszczół. Giną zarówno pszczoły dzikie jak i hodowlane. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest uboga baza pożytkowa, co związane jest z coraz powszechniejszym zjawiskiem powstawania monokultur rolniczych oraz chemizacją rolnictwa. A pamiętać trzeba, że pszczoły odpowiadają nie tylko za produkcję miodu. Biorą udział w 90 procentach zapyleń dokonywanych przez owady, przez co stanowią jedno z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody. Bez pszczół nie będzie plonów. W sadach zabraknie owoców, bez zapylania nie będzie nasion na innych drzewach, które są przecież pożywieniem dla zwierząt.

Doceniając jak wielkie znaczenie dla środowiska mają te pracowite owady postanowiliśmy utworzyć dla nich łąkę kwietną. W dniu 27 kwietnia br. nastąpiła pełna mobilizacja załogi nadleśnictwa. Przede wszystkim w tworzeniu łąki kwietnej wzięły udział Panie! Wiadomo bowiem, że mają lepszą rękę do kwiatów i ziół niż Panowie. Pomimo chłodnej aury dziewczyny sprawnie wysiały na powierzchni 60 ar mieszankę aż 40 gatunków miododajnych roślin. Na lokalizacje łąki celowo wybraliśmy teren, w którym nastąpiły największe uszkodzenia od nawałnicy z 2017r. Mamy nadzieje, że w ten sposób pomożemy naturze szybciej odbudować zniszczone elementy ekosystemu. Tak utworzona łąka będzie nie tylko cenną bazą nektarową dla pszczół ale zyska na tym całe środowisko. Wiadomo bowiem, że powstający obszar to wielka różnorodność biologiczna także dla innych owadów i zwierząt. Poza tym łąki kwietne lepiej wchłaniają wodę,  pomagając tym samym utrzymać wilgoć w glebie. W dobie zmian klimatycznych nie bez znaczenia jest również fakt, że powstająca bogata szata roślinna będzie sprzyjać oczyszczaniu powietrza, poprzez wyłapywanie pyłów tworzących smog. Zachęcamy wszystkich by w miarę możliwości w swoich przydomowych ogródkach również tworzyć podobne pożytki dla pszczół. Pamiętajmy, że aby zebrać nektar na 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić ponad 4 milionów kwiatów! Doceniamy wysiłek  pszczół, dlatego staramy się między innymi poprzez takie inicjatywy zrobić jak najwięcej dla przyrody.