Asset Publisher Asset Publisher

Sadzimy las

Trwa coroczna akcja odnowieniowa, czyli sadzenie nowego pokolenia lasu. Czym się różni od poprzednich? Przede wszystkim wielkością zadań

Rocznie w naszym Nadleśnictwie sadziliśmy około 120 ha lasu, w tym roku 340. Większość powierzchni wytypowała sama natura, przewracając na nich rosnący las. Stąd tak ambitne plany. Liczba młodych drzewek jaką zamierzamy posadzić w trakcie roku to prawie 2,4 mln. To dla nas ogromne, logistyczne wyzwanie. W zakładach usług leśnych znajdzie dodatkowo zatrudnienie nawet kilkaset osób. Pomoc przy akcji sadzenia zadeklarowały ochotnicze straże pożarne, koła łowieckie, Zakład Karny w Potulicach, harcerze. Część z nich przystąpiła już do pracy. Dla nas to ogromna pomoc.  Niektóre organizacje robią to już po raz  kolejny. Śmiało można stwierdzić, że na strażaków zawsze można liczyć.
Jednym z głównych celów jest zachowanie na powierzchniach poklęskowych bioróżnorodności. Pozostawiamy pięcioprocentowe kępy starego drzewostanu, nawet wówczas, jeśli dotknięty jest on w większym lub mniejszym stopniu huraganem. Wykorzystujemy najmniejsze fragmenty lepszej gleby, wprowadzając  bardziej wymagające,  cenne  przyrodniczo gatunki liściaste. W tym okresie całą naszą wiedzę i doświadczenie skupiamy na wyhodowaniu odporniejszego i pięknego, nowego pokolenia lasu.