Asset Publisher Asset Publisher

Obszary leśne miejscem ćwiczeń

Wspólne ćwiczenia Nadleśnictwa Szubin i Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej pozwalają sprawdzać przygotowanie do prowadzenia działań gaśniczych podczas realnych zdarzeń na terenach leśnych

Tym razem były to ćwiczenia zorganizowane przez  Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią i miały na celu dokonanie oceny i potwierdzenie przygotowania do prowadzenia działań sił i środków funkcjonujących w ramach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

W Leśnictwie Wieszki stawił się Pluton Gaśniczy Nakło nad Notecią, w którego skład wchodziły Jednostki OSP Nakło, OSP Szubin oraz OSP Kcynia stanowiące pododdział Drugiej Kompanii Gaśniczej „Krajniak”, realizującej zadania na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego.

Ćwiczenia potwierdziły sprawność infrastruktury stworzonej i utrzymywanej przez Nadleśnictwo do celów ochrony terenów leśnych przed rozwojem pożaru lasu.  Podczas zadań, jakie strażacy w tym dniu wykonali, było wykorzystanie podziemnego zbiornika o pojemności 50 000 litrów, stanowiącego punkt czerpania wody, który znajduje się na granicy leśnictw Wieszki i Ustronie.

Z uwagi na niewielką  liczbę naturalnych zbiorników wodnych, będących również punktami czerpania wody, leśnicy rozbudowują infrastrukturę ppoż., tworząc m.in. zbiorniki podziemne. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu takich miejsc mamy pewność, że działania gaśnicze będą prowadzone sprawnie.