Lista aktualności Lista aktualności

Prace badawcze rozpoczęte

Piloderma, czy Zasłonak to tylko niektóre nazwy grzybów zamieszkujących nasze lasy. Nie są tak okazałe, ani z pewnością smaczne jak borowiki czy maślaki, ale pełnią nie mniej ważną rolę w ekosystemie leśnym

Rąbek fascynującej wiedzy na temat królestwa grzybów uchylili nam Pani dr Marta Kujawska i Pan mgr Robin Wilgan, których było nam niezmiernie miło gościć na terenie Nadleśnictwa Szubin. Naukowcy rozpoczęli na terenie Nadleśnictwa realizację ambitnej pracy badawczej.

Wyniki eksperymentu  mają odpowiedzieć między innymi na pytanie w jaki sposób gleba zmieniona przez wszechobecny, jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków w naszych lasach jakim jest czeremcha amerykańska, wpływa na rozwój odnowień rodzimych gatunków drzew. Ten gatunek jest perfekcyjnym kolonizatorem - szybko się rozprzestrzenia, opanowuje teren i stanowi zagrożenie dla bioróżnorodności lasów.

Projekt realizowany jest w Instytucie Dendrologii Polskiej Akademii Nauk pod kierownictwem Pana Robina Wilgana, przy wsparciu naukowym prof. Tomasza Leskiego. Trzymamy kciuki za pomyślność realizacji projektu i mamy nadzieje, że wyniki pracy będą miały wymierne przełożenie na gospodarkę leśną.