Lista aktualności Lista aktualności

Fotografia przyrodnicza ich pasją

Jerzy Napierała z Zabłocia oraz Szymon Cybulski z Kcyni – nauczyciele miejscowych szkół wspólnie realizują m.in. na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Szubin swoją pasję, jaką jest fotografia przyrodnicza

Pan Jerzy, dla którego las od dzieciństwa był bliski, kilka lat temu zamieszkał w małej miejscowości Zabłocie w gminie Kcynia.  Bliskość lasu spowodowała, że jest jego częstym gościem. Wraz z aparatem fotograficznym zaczął poznawać leśne życie „od kuchni", obserwuje zwierzęta, ich zwyczaje i wędrówki. Szczególnym zainteresowaniem, co przekłada się na piękne fotografie, obdarzył jelenia szlachetnego i jego okres godowy, czyli rykowisko. Jego prace doceniono podczas lokalnych konkursów fotograficznych. W 2013 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie pn. „Przyroda w gminie Kcynia" (na 200 nadesłanych fotografii). W tym samym roku zajął pierwsze i trzecie miejsce w konkursie pn. „Natura w różnych odsłonach" zorganizowanym przez Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Na wyróżnienie zasługuje również fakt, iż zdjęcia Pana Jerzego są ilustracją w publikacjach gminnych m.in. w kalendarzach, książkach czy albumach.

Pan Szymon przygodę z fotografią rozpoczął już w szkole średniej. Swoją pasję łączył z turystyką. Początkowo na wyposażeniu posiadał legendarnego, pancernego Zenit ET i czarno – białe klisze. Później pojawiło się nieco więcej automatyki, aż w końcu nastała era sprzętu cyfrowego. Od tego czasu zaczął interesować się przede wszystkim fotografią przyrodniczą, a w szczególności skupił się na fotografowaniu ptaków. Pomimo ciągłego braku czasu każdą wolną chwilę stara się spędzać na łonie przyrody, dokumentując życie i zwyczaje ptaków oraz innych zwierząt. Często wstawanie w środku nocy, aby być na miejscu przed wschodem Słońca po całym tygodniu pracy jest nie małym wyzwaniem. Jednak cisza, spokój, odgłosy natury oraz zwierzyna obserwowana przez wizjer aparatu pozwalają zapomnieć o trudach dnia codziennego i wzbogacić się o nowe przeżycia estetyczne.

Aby zaprezentować swoje prace szerszej publiczności pojawił się pomysł zorganizowania wystawy zdjęć pn."Przyroda na Pałukach". Autorzy mają nadzieję, że pojawią się na niej sympatycy przyrody i mieszkańcy gminy, jak również osoby zajmujące się fotografią. Otwarcie wystawy odbędzie się 30 stycznia 2015 roku w Kcyni, o czym poinformujemy na łamach naszej strony.