Lista aktualności Lista aktualności

Czas na przebudowę – Dziewicza Góra od nowa

W lesie na Dziewiczej Górze rozpoczęliśmy przebudowę lasu sosnowego. Na miejsce jednej sosny zostanie posadzonych około 10 drzew liściastych

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest w sposób zrównoważony, co pozwala na zachowanie różnych funkcji lasów: przyrodniczych, społecznych i gospodarczych. Nadleśnictwo Szubin dbając o las i mieszkańców naszego regionu przystąpiło do przebudowy lasu Dziewiczej Góry w Szubinie. Przebudowa lasu ma na celu dostosowanie gatunków drzew do gleby na której rosną. Przyszedł czas, aby wiekowe sosny, rosnące przy ścieżce edukacyjnej zastąpić nowym pokoleniem drzew gatunków liściastych, które bardziej dostosowane są do żyznej gleby. Miejsce jednej sosny zajmie około 10 młodych drzew liściastych. Wprowadzone zostaną takie gatunki jak: buk, dąb, klon, lipa i wiele innych, które lepiej i szybciej będą rosły na tym siedlisku. Oprócz przygotowania powierzchni pod nowe pokolenie leśnicy przeprowadzą cięcia sanitarne, gdzie usunięte zostaną drzewa chore i osłabione. Wszystkie działania mają na celu poprawienie stanu lasu, zwiększenie bioróżnorodności oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Dodatkowo oznaczonych zostało ponad 70 pojedynczych drzew dziuplastych oraz ekologicznych o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Pozostaną one na powierzchni do naturalnego rozkładu.

Stare sosny stwarzają ryzyko dla osób korzystających z naszych lasów. Sporo z tych drzew choruje i obumiera, co często ukryte jest głęboko pod powierzchnią kory. Drzewa te podatne są na uszkodzenia od wiatru i nawet najmniejszy podmuch może doprowadzić do tragedii.

Planując wyjście do lasu apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na oznaczenia oraz zastosowanie się do zakazu wstępu do lasu. Prace prowadzone na tym terenie są wyjątkowo niebezpieczne. Obalane drzewa, jak również zawieszone gałęzie po ścince, stwarzają ryzyko uszkodzenia ciała, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do utraty życia.

Termin zakończenia prac planowany jest na początek czerwca. Prosimy o cierpliwość oraz ustosunkowanie się do zakazów. Za utrudnienia przepraszamy.